shih tzu

Rys historyczny

Istniały teorie, według których Shih Tzu powstał ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą. Do Europy (Wielka Brytania) trafił w latach trzydziestych XX wieku, jako podarunek.

Wygląd

Szczenię rasy Shih Tzu

Szata i umaszczenie

Włos u Shih Tzu jest długi, miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia. Występuje w różnych kolorach: włączając biały, czerwony, beżowy, tricolor i - rzadko występujący - czarny.

Zachowanie i charakter

Shih Tzu jest psem niezależnym, inteligentnym, towarzyskim i wesołym. Nie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do hodowania w rodzinie z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe, a jego charakter przeważnie dostosowuje się do trybu życia rodziny. Nieco uparty z natury Shih Tzu jest trudny do wyszkolenia. Lubi spacery i zabawy ruchowe z udziałem innych domowników.

Zdrowie i pielęgnacja

Plik:Shih-tzu-Fibi.jpg

Pielęgnacja sierści jest wymagająca, aby uniknąć jej skołtunienia, musi być czesana codziennie. Oczy i uszy wymagają starannej pielęgnacji, czasami nawet z użyciem medykamentów. Może być także wymagane codzienne przemywanie oczu specjalistycznymi środkami dla psów. Przeciętna długość życia psów rasy Shih Tzu to ok. 12-15 lat.

Choroby, na które jest podatna rasa Shih Tzu

  • Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy - w przebiegu tej choroby dochodzi do zniszczenia gruczołu tarczowego (tarczycy) przez autoprzeciwciała, wytwarzane w organizmie zwierzęcia. Objawy to wypadanie włosa, sucha, łuskowata skóra i utrata wagi. Choroba ta uwarunkowana jest genetycznie.

  • Entropiom - jest to podwinięcie brzegu powiek, powodujący drażnienie przez rzęsy gałki ocznej. Zazwyczaj jest to cecha wrodzona i wymaga interwencji chirurgicznej.

  • Niedoczynność nadnerczy - objawy to osowiałość, osłabienie, suchość i wypadanie włosa, z czasem dochodzi do odwodnienia organizmu i upośledzenia czynności nerek.

  • Niedrożność kanalika łzowego - skutkiem tego schorzenia jest bezustanne wyciekanie łez z oczu, powodując zacieki.

  • Choroby serca - niedorozwój zastawki trójdzielnej. Objawami są: apatia, brak apetytu i utrata wagi, ponadto szmery w sercu. Prowadzi do śmierci z wyniszczenia i osłabienia.

  • Niewydolność nerek - choroba specyficzna dla Shih-tzu. Spowodowana jest niedostatecznym rozwojem tkanki miąższowej nerek. Objawy występujące już u szczeniąt to nadmierne picie i częste oddawanie moczu. Rokowanie jest nie pomyślne, choroba często prowadzi do śmierci.

  • Udar cieplny - zagraża wszystkim psom o krótkich pyskach.

  • Zwężenie nozdrzy - jest to uwarunkowana genetycznie, wrodzona wada u Shih-tzu. W cięższych przypadkach widoczna już po urodzeniu i połączona z deformacją nosa. Szczeniak nie jest w stanie oddychać przez nos, nie ssie i ciągle piszczy. Istnieje konieczność karmienia go sondą i trzymania w cieple, w ciągu mniej więcej dwóch tygodni zagrożenie dla życia mija, a nos wraca do prawie prawidłowego kształtu po kilku miesiącach. Pies ma jednak stałe trudności z oddychaniem.

  • Zespół Cushinga- połączenie niektórych objawów powyższych chorób.