olbrzym srokacz

Olbrzym srokacz (OS) to rasa, która została wyhodowana w Anglii, przez krzyżowanie białych olbrzymów belgijskich z lokalnymi rasami o plamistym ubarwieniu. Wzorcowa barwa tej rasy (opisana szczegółowo poniżej) jest w małym stopniu dziedziczona, co powoduje, iż uzyskanie potomstwa odpowiadającego wzorcowi jest bardzo trudne. W miotach otrzymujemy młode o barwie srokatej, czarnej(recesywne)  i srokatej niepełnej tzw. Chapliny (dominujące). Zagadnienie to jest szczegółowo omówione w dziale Hodowla. Sam "rysunek" jest również trudny do osiągnięcia wśród srokato umaszczonego potomstwa w miocie, a zdarza się i tak, że z miotu nie ma ani jednego osobnika o prawidłowej barwie. Dlatego można śmiało powiedzieć, że jest to rasa dla hobbystów.

Wady dopuszczalne:
Słabo zaznaczona harmonijna budowa ciała, skrócony tułów (58 cm - 65 cm), zwężenie tułowia w partii piersiowej, głowa delikatna, spiczasty pyszczek, uszy słabo osadzone, szpiczaste o długości 14 cm - 15c m. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta, niewielka różnica w długości włosów pokrywowych w stosunku do wymagań wzorca (3,5 cm). Połączenie jednej z plam policzkowych z pierścieniem wokół oczu. Sporadyczne małe plamki (czarne u OSC lub niebieskie i OSN) na biało umaszczonej części głowy. Nieprawidłowe pierścienie wokół oczu (za małe lub za duże). Pojedyncze białe włosy na ciemnych plamach lub jasne plamy na dolnej części uszu. Nadmiernie szeroka pręga grzbietowa (powyżej 3 cm), przewężenie pręgi na odcinku od nasady uszu ku łopatkom lub przy nasadzie ogona, nieregularna pręga (ząbkowana). Połączenie sporadycznych małych ciemnych plamek z pręgą. Za mało (3-5 szt.) lub za dużo (ponad 8szt.) symetrycznie rozmieszczonych w części lędźwiowej i biodrowej czarnych plam u OSC lub niebieskich u OSN. Sporadyczne połączenie 6-8 pojedynczych, symetrycznie rozmieszczonych w części lędźwiowej i biodrowej czarnych plam u SOC lub niebieskich u OSN. Małe odstępstwa w barwie oczu, pigmentowane pazurki.

Wady niedopuszczalne:
Masa ciała poniżej 5,0 kg, skrócony tułów (poniżej 58 cm). Uszy krótsze niż 14 cm. Białe oznaki na pyszczku (biały nos), przerywane ubarwienie pyszczka, nie zamknięty pierścień wokół oczu. Połączenie obu plam policzkowych z pierścieniem wokół oczu. Połączenie pierścienia wokół oczu z motylkiem. Połączenie pierścienia wokół oczu lub plam policzkowych z barwą uszu. Dolna warga zabarwiona na czarno u OSC lub niebiesko u OSN. Przerywana pręga grzbietowa, znaczne spojenie plam bocznych z pręgą. Brak symetryczności umaszczenia (różne usytuowanie plam barwnych na głowie, w części lędźwiowej i krzyżowej). Mniej niż 3 barwne plamy na jasnej stronie ciała w części lędźwiowej i krzyżowej, zniekształcone obwody plam barwnych. Więcej niż dwie plany czarne u OSC lub niebieskie u OSN w przedniej części tułowia, na szyi, na brzuchu i przednich kończynach. Barwa okrywy włosowej z wyraźnym rdzawym nalotem, zabrązowienia. Inna barwa oczu niż brązowa u OSC lub niebieskoszara u OSN.